Bezoldigde (voor geld) rijlessen maar zonder brevet.

Alles i.v.m. praktijkopleiding en examen.
Plaats reactie
bert.covens
Berichten: 4830
Lid geworden op: 13 sep 2009, 10:11
Locatie: hemiksem

Re: Bezoldigde (voor geld) rijlessen maar zonder brevet.

Bericht door bert.covens »

De erkende rijscholen mogen hun stagiars géén vergoeding geven voor hun prestaties.
Goed autorijden, betekent vooral ook aan anderen denken
GRO
Administrator
Berichten: 13538
Lid geworden op: 26 mar 2005, 00:00

Re: Bezoldigde (voor geld) rijlessen maar zonder brevet.

Bericht door GRO »

Theorie

Voor zover ik weet mag iedereen handboeken maken, websites online plaatsen of aan geinteresseerden theorieles i.v.m de wegcode geven.
Je moet er wel rekening mee houden dat heel veel leerlingen gratis theorieles krijgen in school of gebruik maken van onze gratis site. Ik weet dus niet of je veel geinteresseerden gaat vinden die serieus willen betalen voor theorieles.

Praktijk

De wetgever heeft duidelijk bepaald dat het praktijklesgeven moet overgelaten worden aan gediplomeerden. Instructeurs van een erkende rijschool of instructeurs die dit op zelfstandige basis doen.

Rijbewijs 18 maanden.
Die leerlingen hebben dus minimum 20 uur praktijkles gevolgd in een erkende rijschool en zijn bekwaam bevonden om verder alleen te oefenen. Ik denk niet dat er veel een passagier gaan inschakelen en betalen om mee te rijden.
Hebben ze 2 x onvoldoende op hun examen, dan moeten ze opnieuw 6 uur les volgen in een erkende rijschool.

Als je denkt dat een begeleider begint als de leerling in de auto stapt en gedaan heeft op het moment dat de leerling uit de auto stapt, dan denk ik dat jij nog geen dochter of zoon hebt leren rijden.
Wij geven alvast jongeren de raad om samen met hun begeleider ons praktijkboek grondig door te nemen. Dan zitten ze niet in de auto, maar de begeleider is toch al bezig.
ebo
Berichten: 221
Lid geworden op: 19 mar 2012, 01:22

Re: Bezoldigde (voor geld) rijlessen maar zonder brevet.

Bericht door ebo »

Bedankt GRO,
Ik weet dus niet of je veel geinteresseerden gaat vinden die serieus willen betalen voor theorieles.
Gaat er mij eerst om of het mag.
Geinterresseerden vinden is dan weer een ander verhaal.
Ik denk niet dat er veel een passagier gaan inschakelen en betalen om mee te rijden.
Hier zelfde, gaat er eerst om of het mag.
Klanten vinden komt daarna pas.
Als je denkt dat een begeleider begint als de leerling in de auto stapt en gedaan heeft op het moment dat de leerling uit de auto stapt, dan denk ik dat jij nog geen dochter of zoon hebt leren rijden.
Nee dat snap ik, daar ben je een hele periode konstant mee bezig.
Maar dat is mijn vraag niet.
De vraag is wanneer je voor de wet, dat Artikel 7 dus, als 'begeleider' wordt beschouwd.
Ik ben nog steeds geneigd naar de interpretatie dat dat slaat op begeleider van iemand met een VB36 op het moment dat die zich op de openbare weg bevindt.
ebo
Berichten: 221
Lid geworden op: 19 mar 2012, 01:22

Re: Bezoldigde (voor geld) rijlessen maar zonder brevet.

Bericht door ebo »

De erkende rijscholen mogen hun stagiars géén vergoeding geven voor hun prestaties.
Ok, bedankt.
Heb je toevallig een referentie naar een wettekst of KB waarin dat bepaald is ?
Ik heb al zitten zoeken bij het KB van de erkenning van rijscholen maar kan daar niet direct iets over terugvinden.
bert.covens
Berichten: 4830
Lid geworden op: 13 sep 2009, 10:11
Locatie: hemiksem

Re: Bezoldigde (voor geld) rijlessen maar zonder brevet.

Bericht door bert.covens »

Ik probeer de wettelijke basis ervan nog te vinden.

Laat me echter toe om je over dit topic nog wat te vertellen. Ik hoop oprecht dat ik een verkeerde indruk heb, als ik denk dat 't je er om te doen is om snel (veel) geld te verdienen. Want dat gaat dan toch ferm tegenvallen. Ten eerste moet je, eer je instructeur kan worden eerst een gigantische procedure doorlopen eer je brevethouder bent. Je volgt eerst je opleiding. Daarna leg je een schriftelijk examen af. Wie hierin slaagt, mag door naar het mondelinge examen. Wie hierin slaagt, mag een half bos aan papier spenderen teneinde een stagetoelating te bekomen. Je krijgt correspendentie van de Fod Mob, die je moet invullen en terugsturen. Dan krijg je een document terug waarmee je naar een erkende rijschool kan gaan. Die moet dan op haar beurt een stagetoelating voor jou aanvragen en bekomen. Dan vangt je stage aan. Eenmaal die doorlopen, kan je je inschrijven voor de laatste proef: de modelles. Wie hierin slaagt, krijgt z'n brevet, en een document waarmee hij nog naar het gemeentehuis moet om een code op z'n rijbewijs te laten zetten. Deze ganse procedure is dan nog in de veronderstelling dat je alle drie de proeven in 1x met positief resultaat aflegt. Je hebt dan welgeteld 1 brevet. bvb: lesgever theorie. Wil je daarnaast nog praktijklesgever in de auto worden, dan moet je nogmaals deze ganse procedure doorlopen. En je mag per examensessie voor slechts 1 brevet inschrijven. Wil je dus simpelweg lesgever theorie en lesgever praktijk op de auto worden, dan staat er je een procedure te wachten van minstens 1,5 à 2 jaar (opleiding en stages inbegrepen). En wees gerust dat er wel genoeg sectoren zijn waarin je veel sneller een hoger loon zal kunnen verdienen.

Toch heb ik 't mij nog geen seconde beklaagd dat ik eraan begonnen ben, wel integendeel. Het is een zeer boeiende job, erg gevarieerd, erg afwisselend. Er staat je een zeer aangename werksfeer te wachten, vele sociale contacten. Mits de juiste instelling kan je uit die job enorm veel voldoening halen.

Laat dus niet zozeer geld de drijfveer zijn om instructeur te worden (noch op zelfstandige basis, noch in loondienst). Maar probeer in de eerste plaats instructeur te worden om dat je het GRAAG doet.
Goed autorijden, betekent vooral ook aan anderen denken
ebo
Berichten: 221
Lid geworden op: 19 mar 2012, 01:22

Re: Bezoldigde (voor geld) rijlessen maar zonder brevet.

Bericht door ebo »

dat 't je er om te doen is om snel (veel) geld te verdienen
Mijn excuus als ik die indruk heb gewekt, je mag 'snel' en 'veel' weglaten.
Als het mij daar om te doen was dan was ik ook nooit het traject voor het Brevet begonnen.
Misschien heb je dat deel gemist maar ik heb al de examens gedaan voor Brevet 2 alsook stage, er rest mij alleen nog de modelles.

Het ministerie organiseerd slechts 4x per jaar examens, ( voor modellessen 1 periode extra )
je moet zowat een maand vooraf inschrijven,
je moet dan 4 a 6 a 8 weken wachten op bericht,
en de exacte datum krijg je pas een paar weken vooraf te horen,
vervolgens is het nog uitsluitend op een zaterdag.

Die periodes en die zaterdagen zijn dus een probleem voor mij,
ik zit nu in de situatie dat ik alles heb gedaan om tot de modelles te komen maar door omstandigheden zal ik die heel misschien in September maar waarschijnlijker pas in November kunnen doen. En als ik helemaal pech heb dat er in November weinig inschrijvingen zijn vervalt die hele periode en gaan we dus naar Januarie. Dat betekend dus inderdaad een investering van 1,5 a 2 jaar zonder daar een cent mee te verdienen en dan nog 6 a 8 a 10 maanden moeten wachten, zonder iets te kunnen doen of verdienen, om het af te kunnen ronden en eindelijk aan het werk te kunnen.

Dan is het toch maar redelijk om mezelf even de vraag te stellen of ik met de nu al opgebouwde kennis toch al wat kan gaan verdienen.
( naast ander werk en op een eerlijke, oprechte en legale manier )
bert.covens
Berichten: 4830
Lid geworden op: 13 sep 2009, 10:11
Locatie: hemiksem

Re: Bezoldigde (voor geld) rijlessen maar zonder brevet.

Bericht door bert.covens »

Er zit -hoe vervelend en frustrerend het nu ook is- helaas niks anders op dan geduld te oefenen. Laat dat net 1 van de voornaamste eigenschappen zijn waarover een goeie instructeur beschikt: geduld.

En tot slot. Als je een éénmansbedrijfje zou oprichten om rijlessen te geven, in het voertuig van je leerling (je klant), vraag ik mij nog af hoe je dat ooit behoorlijk verzekerd gaat krijgen. Er is bvb al merkwaardige rechtspraak hierover te vinden. Nl: een kerel die zelf te dronken was om nog met de auto te rijden, liet zijn nuchtere kameraad BOB spelen. Helaas kregen ze een ongeval, waarbij zij aansprakelijk werden gesteld. Geen probleem voor de dronken kerel. Die dagvaardde toch wel de nuchtere kameraad, om de schade te verhalen. En kreeg warempel nog gelijk ook van de rechter. BOB mocht diep in z'n portemonne tasten.
Goed autorijden, betekent vooral ook aan anderen denken
Benny Stinkens
Administrator
Berichten: 6823
Lid geworden op: 27 apr 2005, 00:00
Locatie: Dilsen

Re: Bezoldigde (voor geld) rijlessen maar zonder brevet.

Bericht door Benny Stinkens »

Even iets rechtzetten :oops:
Ik heb mijn contracten nagekeken en er staat wel degelijk in dat ik NIET dezelfde activiteiten mag uitvoeren buiten de rijschool.

Voor mij geen probleem omdat ik dit ook nooit gedaan heb. :idea:
Het is al van 1994 geleden dat ik dit contract nog eens fatsoenlijk gelezen heb. :oops: waarvoor sorry.

Anderzijds is het wel zo dat ik ook mijn stagecontract nog eens nagelezen heb.
En zelfs daar staat mijn vergoeding in vermeld onder de noemer forfaitaire vergoeding

Maar hoe dan ook, zoals ik al schreef zijn de tijden veranderd.
Jullie moeten eerst stage doen en dan pas modelles.
Wij moesten eerst ons brevet halen en dan pas stage (binnen de 2 jaar) dan volgde de homologatie van je brevet.
Bezit paardenkrachten onder je motorkap, stop een tijger in je tank, maar wees geen ezel achter het stuur.
wooter
Berichten: 450
Lid geworden op: 11 okt 2006, 00:00
Locatie: Limburg

Re: Bezoldigde (voor geld) rijlessen maar zonder brevet.

Bericht door wooter »

2 jaar opleiding voor dergelijke hondenjob waarvan de wetgever vind dat eens onbezoldigd iedereen mag uitvoeren en alle klanten vinden dat het te duur is?

Als je niet wil bekommeren om brevetten kan je volgens mij meer geld verdienen bij rijvaardigheidsstages voor mensen die al een rijbewijs hebben. Dat zijn dan vaak mensen die wél een inkomen willen spenderen aan beter leren autorijden.
Plaats reactie