Tips om bochten afsnijden te vermijden?

Alles i.v.m. praktijkopleiding en examen.
Plaats reactie
stijnvr
Berichten: 6
Lid geworden op: 04 aug 2010, 10:49

Tips om bochten afsnijden te vermijden?

Bericht door stijnvr »

mijn rij-instructeur zanikt altijd dat ik mijn bochten afsnijd, ik weet dat je naar links zo veel mogelijk langs rechts moet blijven en naar rechts zo kort mogelijk.. maar toch blijkt het niet te lukken, kunnen jullie a.u.b. enkele tips geven om dit probleem te verhelpen, want mijn instructeur helpt niet echt.. alvast bedankt!
de rijprof
Berichten: 8351
Lid geworden op: 01 jul 2008, 00:24

Re: Tips om bochten afsnijden te vermijden?

Bericht door de rijprof »

Links afslaan.
Ga vóór het kruispunt mooi voorsorteren: je zo veel mogelijk naar links begeven zonder je tegenliggers te hinderen.
(in een 1-richtingstraat zoveel mogelijk naar links, maar denk aan de tegenkomende fietsers)

Op het kruispunt blijf je zo lang mogelijk op jouw weghelft en draai dan vrij nadrukkelijk af zodat je rijlijn
eerder L- vormig i.p.v. boogvormig is.
Om een min of meer L-vormige rijlijn te kunnen maken moet je rijden met matige snelheid, anders lukt het niet.
Tijdens het sturen moet je nog even die extra stuurslag geven om een wat L-vormigere rijlijn te bekomen. (Naar rechts is dat ook zo)
Vele bestuurders snijden hun bochten af omdat ze veel te snel rijden en hun stuur gewoon in dezelfde draaicurve houden. De extra stuurslag is essentieel.
De snelste weg is niet altijd de veiligste weg!
Probeer te mikken dat je met de voorwielen zo rechts mogelijk uitkomt op de rijbaan die je gaat oprijden.

Het komt er op neer dat je zo links mogelijk gaat voorsorteren maar dat je de bocht op het kruispunt zo ruim mogelijk neemt.
Als je afdraait, moet er naast jou nog een brede vrachtwagen kunnen rijden, zelfs als er geen is op dat ogenblik.

Rij alsof er midden op het kruispunt een (denkbeeldige) paal staat waar je mooi en veilig omheen moet.
Inazuma
Berichten: 12085
Lid geworden op: 04 mei 2006, 00:00

Re: Tips om bochten afsnijden te vermijden?

Bericht door Inazuma »

stijnvr schreef:mijn rij-instructeur zanikt altijd dat ik mijn bochten afsnijd, ik weet dat je naar links zo veel mogelijk langs rechts moet blijven en naar rechts zo kort mogelijk.. maar toch blijkt het niet te lukken
Wat later beginnen met het insturen van de bocht.
In het begin zal je dat oncomfortabel laat vinden.

Snij je rechts ook de bochten af in stadsverkeer - stijl achterwiel tegen de boordsteen schuren of regelrecht wiel op het trottoir :?:

Je auto "draait" rond de achteras, niet rond de sturende vooras ...
Hoe trager je rijdt en/of hoe scherper je stuurt, hoe meer je dat effect zal merken.
Idem bij het parkeren trouwens.
Dus als je in een korte trage bocht de voorkant mooi rond de bocht probeert te loodsen, dan draait de achterkant veel korter af.


Je kan dit fenomeen in extreme vorm zien bij trekker-opliggers, en hoe langer de opligger, hoe extremer: de opligger neemt een veel kortere bocht dan de trekker.
Daarom zie je die gasten vaak ook eerst uitwijken "in de verkeerde richting" voor ze (kunnen) afslaan...
bert.covens
Berichten: 4830
Lid geworden op: 13 sep 2009, 10:11
Locatie: hemiksem

Re: Tips om bochten afsnijden te vermijden?

Bericht door bert.covens »

Ik zou vooral nog niet al te snel panikeren als 't niet meteen van de eerste keer perfect lukt.

Bij het links afslaan, moet je aardig wat handelingen verrichten op tamelijk weinig tijd. In je spiegel en over je schouder kijken, pinken, terugschakelen van 3e naar 2e, andere weggebruikers en verkeerstekens/verkeerslichten zien en respecteren,.... noem maar op. En dan is het lijstje nog verre van volledig. Het is in werkelijkheid dus veel minder evident dan het lijkt, om dat allemaal goed onder de knie te krijgen.

Maar: oefening baart kunst. Verlies dus niet te snel de moed. Succes ermee.
Goed autorijden, betekent vooral ook aan anderen denken
Plaats reactie