Beste,
Ik heb zopas mijn theoretisch examen afgelegd en ik ben geslaagd.
Nu heb ik een formulier meegekregen voor het aanvragen van mij voorlopig rijbewijs aan het stadhuis.
Nu is mijn vraag, ik ben nog geen 17 dus ik mag nog niet met een rijschool rijden, maar is het toch al mogelijk om een voorlopig rijbewijs aan te vragen en mijn vader en moeder op te geven als begeleider, en dan onder hun begeleiding al rijden tot ik 18 ben, en na mijn 18de verjaardag dan 20 uren praktijkles met de rijschool te volgend zodat ik een voorlopig rijbes van 18 maanden krijg in de plek van 36?
Met vriendelijke groet
Thomas
Vraag i.v.m praktijklessen, begeleider/rijschool
-
Karl
-
Inazuma
- Berichten: 12085
- Lid geworden op: 04 mei 2006, 00:00
Re: Vraag i.v.m praktijklessen, begeleider/rijschool
Thomas schreef: Nu is mijn vraag, ik ben nog geen 17 dus ik mag nog niet met een rijschool rijden, maar is het toch al mogelijk om een voorlopig rijbewijs aan te vragen en mijn vader en moeder op te geven als begeleider, en dan onder hun begeleiding al rijden tot ik 18 ben, en na mijn 18de verjaardag dan 20 uren praktijkles met de rijschool te volgend zodat ik een voorlopig rijbes van 18 maanden krijg in de plek van 36?
Ik denk dat je een aantal dingen door elkaar gooit ...
Je kan vanaf 17 naar de rijschool voor praktisch rijonderricht
http://wegcode.be/wet.php?wet=1&node=art8#8.2
Artikel 8.2.3° De vereiste minimumleeftijd is vastgesteld op :
3° ) 18 jaar voor de bestuurders van andere motorvoertuigen.
Deze leeftijd wordt eveneens vastgesteld op:
b) 17 jaar voor de bestuurders die praktisch rijonderricht volgen met het oog op het behalen van een rijbewijs categorie B of die rijden met een voorlopig rijbewijs categorie B zoals voorzien in artikel 3 van het koninklijk besluit van 10 juli 2006 betreffende het rijbewijs voor voertuigen categorie B.
MAAR: je kan pas vanaf je 18 alleen rijden met een voorlopig rijbewijs zonder begeleider volgens LINK: (Artikel 4 , KB 10 juli 2006 betreffende het rijbewijs voor voertuigen categorie B)
Vlak na je 17 en je theoretisch examen 20 uur met de rijschool gaan bollen heeft echter weinig zin als je de opgedane kennis en vaardigheid daarna niet onderhoudt - en dan kan je moeilijk anders dan een voorlopig rijbewijs met begeleider aanvragen.
Je moet overigens geen begeleiders meer opgeven voor het voorlopige rijbewijs categorie B mét begeleider.
Het volstaat dat je begeleiders voldoen aan de voorwaarden om je als kandidaat bestuurder te mogen begeleiden.
http://wegcode.be/wet.php?wet=119&node=hfdstII
De houder van het voorlopig rijbewijs B moet vergezeld zijn van een begeleider die aan de volgende voorwaarden voldoet :
a) hij moet beantwoorden aan de in artikel 3, § 1 van het koninklijk besluit van 23 maart 1998 betreffende het rijbewijs bedoelde voorwaarden om een rijbewijs te verkrijgen;
b) hij moet sedert ten minste 8 jaar houder zijn van, en tevens bij zich hebben, een Belgisch of Europees rijbewijs geldig om het voertuig te besturen aan boord waarvan hij de kandidaat vergezelt. De bestuurder die overeenkomstig artikel 44, § 5 of artikel 45 van het hierboven vermelde koninklijk besluit van 23 maart 1998, enkel een speciaal aan zijn handicap aangepast voertuig mag besturen, mag niet als begeleider bij de scholing optreden, behalve indien de kandidaat aan dezelfde handicap lijdt en eveneens een speciaal aan deze handicap aangepast voertuig bestuurt;
c) hij mag niet vervallen zijn of mag gedurende de laatste drie jaar niet vervallen geweest zijn van het recht om een motorvoertuig te besturen en moet voldaan hebben aan de examens en onderzoeken die eventueel krachtens artikel 38 van de wet 16 maart 1968 betreffende de politie over het wegverkeer werden opgelegd.
De houder van het voorlopig rijbewijs B mag, naast de begeleider, vergezeld zijn van één andere persoon.
Je moet overigens niet de volle 18 of 36 maanden rondrijden met een voorlopig rijbewijs - en het is absoluut aan te raden dat zeler niet te doen, want dat is de uiterste geldigheidsperiode.
Met beide kan je ten vroegste na 3 maanden bezit van "een" voorlopig rijbewijs cat B het examen afleggen - en vanaf 18 jaar.
Je kan en mag als je dat wil uiteraard doen wat je opschreef, maar er zijn handiger manieren om een rijschoolopleiding en de "vrije begeleiding" te combineren.
Vele rijscholen bieden daar speciale formules voor aan, waarbij trouwens ook je begeleider betrokken wordt.
De combinatie rijschool + vrije begeleiding biedt het voordeel van een professionele begeleiding tijdens de eerste en lastigste uren rijden, de veiligheid van dubbele bediening tijdens die eerste uren met de auto van de rijschool, en daarna de mogelijkheid om veel te oefenen met een eigen wagen en begeleider zonder dat het opdoen van vele uren rijervaring langs de rijschool je een fortuin kosten .
Informeer er eens naar bij wat rijscholen uit je omgeving.
Omschakelen naar een voorlopig rijbewijs B zonder begeleider kan je dan nog altijd als alleen rijden echt een absolute must is (en je voldoende rijschool-uren hebt of bijvolgt ) maar is in andere gevallen niet echt meer nodig .
Ik ga er van uit dat als je een "basisopleiding" bij de rijschool volgt en nadien voldoende kan oefenen met een voertuig waaraan je mettertijd goed vertrouwd geraakt - en met eventueel na verloop van tijd een evaluatie bij de rijschool - dat het examen kort na je 18 dan eigenlijk ook geen probleem mag zijn.




