Rijschool vs ex-examinator: onduidelijkheden

Alles i.v.m. praktijkopleiding en examen.
Plaats reactie
LaurenC
Berichten: 3
Lid geworden op: 29 dec 2024, 16:13

Rijschool vs ex-examinator: onduidelijkheden

Bericht door LaurenC »

Hey allemaal

Ik heb een beetje dilemma door onduidelijkheden, dus vraag ik jullie raad.

Ik heb 20u rijschool gedaan (plus ervaring in praktijk met meerdere 'begeleiders') en nu nog eens een externe les bij een ex-examinator.

En er zijn bepaalde situaties waarbij ze elkaar tegenspreken:

- De rijschool leerde me terugschakelen naar lagere versnelling als bij naderend rood licht ("remmen op motor").
De ex-examinator zegt dat dit verkeerd is en een verkeerde remtechniek mee aanleert: de koppeling induwen voordat er geremd wordt. Het is beter om gewoon te remmen dichter bij t licht (dus brusker) en pas bij bijna stilstand koppeling ingedrukt houden.

- De rijschool leerde me bij een verhoogde inrichting terug te schakelen naar 2, want die moet altijd om 30 km/u gedaan worden.
De ex-examinator zegt dat dit niet nodig is als je al bv 50 rijdt, je moet gewoon afremmen voor de inrichting, zodat je die 30 haalt en daarna verder gas geven terug naar 50. Anders rij je niet vlot mee.
Hij was wel niet duidelijk over wat ik moet doen als ik een weg heb met meerdere verhoogde inrichtingen of eentje dat lang uitstrekt over het kruispunt?

- De rijschool zei tegen me altijd de max te rijden van snelheden, met uitzondering van weersomstandigheden, verkeerssituaties, etc. Maar niet overschrijden. En zeker oppassen bij zone 30.
De ex-examinator zegt dat als je minder dan 30 rijdt in zone 30 je de examinator gaat doen ergeren. Hij zei dat ik zeker 32 tot 35 km/u zou moeten rijden om vlot te rijden (dus de snelheid overschrijden).

- De rijschool zei dat bij een naderende straat waar ik voorrang op moet geven, ik lichtjes moet afremmen, kijken en dan verder rijden, want anders belemmer je verkeer achter je.
De ex-examinator zei dat ik echt moet bijna tot stilstand moet komen (soms zelfs schakelen naar 1) om zeker te zijn dat je de voorrang geeft als iemand afkomt.


Wie heeft gelijk? Ik ben nog meer in de war. :?

Dank u voor de hulp!
Inazuma
Berichten: 12085
Lid geworden op: 04 mei 2006, 00:00

Re: Rijschool vs ex-examinator: onduidelijkheden

Bericht door Inazuma »

LaurenC schreef: 09 jan 2025, 16:39 - De rijschool leerde me terugschakelen naar lagere versnelling als bij naderend rood licht ("remmen op motor").
Is niets mis me, en is eigenlijk essentiële rijkunde als je ooit in bergen zou gaan rijden ...

Deze remtechniek was ook in Vlaanderen lang de norm, maar wordt niet meer vereist op rij-examen.

OP examen los je gewoon het gas, en rem je op einde met de voet bij
Uiteraard ontkoppelen wanneer nodig ...

De ex-examinator zegt dat dit verkeerd is
Dat is dus fout
Dit is en blijft een goede rijtechniek
Het is alleen niet meer vereist op examen, nadat het dat decennia lang wél was ...

en een verkeerde remtechniek mee aanleert: de koppeling induwen voordat er geremd wordt.
Dat is toch heel wat anders ?

Koppeling induwen en auto laten rollen, zonder dat men remt, wordt aanzien als foute remtechniek, en leidt vaak tot buis op examen
Niet doen dus !

Nochtans doet tegenwoordig zowat elke moderne automaat en elektrische of hybride auto dit in "eco" stand vanzelf ...

Het is beter om gewoon te remmen dichter bij t licht (dus brusker)
Neen
Je begint met gas te lossen zodra je ziet dat je gaat moeten vertragen / stoppen
Zo rem je ook al op de motor (maar minder dan wanneer je terugschakelt)

IFV de situatie rem je vervolgens met de voet bij om te stoppen of versnel je terug als reden voor vertraging weg is

- De rijschool leerde me bij een verhoogde inrichting terug te schakelen naar 2, want die moet altijd om 30 km/u gedaan worden.
De ex-examinator zegt dat dit niet nodig is als je al bv 50 rijdt, je moet gewoon afremmen voor de inrichting, zodat je die 30 haalt en daarna verder gas geven terug naar 50. Anders rij je niet vlot mee.
Zal van de auto afhangen en van hoe versnellingsbak opgebouwd is

Als je al in een relatief hoge (bvb 4de) versnelling 50 zit te rijden, gaat je auto / motor voelbaar niet blij zijn dat je in dezelfde versnelling 30 doet én vervolgens ook nog eens terug gaat versnellen
in 3de gaat dat wslk wel lukken om en 30 en 50 te rijden


Als je bvb hebt leren rijden met een VW (VAG) diesel, die gaan typisch vaker terug naar 2de moeten omdat de versnellingsbak-verhoudingen meestal zo lang liggen (om op hogere snelheid minder toeren te maken) dat ze bij lagere snelheden ook naar lagere versnellingen moeten


Hij was wel niet duidelijk over wat ik moet doen als ik een weg heb met meerdere verhoogde inrichtingen

Da's vervelend hé ...
Hangt wat af van de afstand tussen 2 bulten

Als dat redelijk kort is, ga je niet telkens opschakelen, afremmen en terugschakelen
Da's gekkenwerk
Dan kan je beter in lagere versnelling (die voor de 30 van de verhoogde inrichting- blijven, wat versnellen tussenin, en door gewoon gas lossen weer vertragen voor de volgende
of eentje dat lang uitstrekt over het kruispunt?
Dat is nochtans simpel: zolang het verkeersplateau voortduurt, blijft het 30 ...

- De rijschool zei tegen me altijd de max te rijden van snelheden, met uitzondering van weersomstandigheden, verkeerssituaties, etc. Maar niet overschrijden. En zeker oppassen bij zone 30.
Klopt
Je laat zo zien dat je weet hoe snel je màg , en dat je je snelheid aanpast aan de omstandigheden
Door te zien wanneer jij gas lost, kan een examinator zien wat jij ziet als reden om je snelheid aan te passen, en wanneer je dat ziet

De ex-examinator zegt dat als je minder dan 30 rijdt in zone 30 je de examinator gaat doen ergeren.
Geen idee waar dit op slaat :shock:
Je mag max 30 in zone 30 ed, dus rij ook hooguit 30 (ook al is dat in realiteit een paar km/u trager)

Mogelijk ergerde hij er zichzelf aan als examinator
Of is er een reden waarom het een EX-examinator is ...

Hij zei dat ik zeker 32 tot 35 km/u zou moeten rijden om vlot te rijden (dus de snelheid overschrijden).
30 ... max :!:
- De rijschool zei dat bij een naderende straat waar ik voorrang op moet geven, ik lichtjes moet afremmen, kijken en dan verder rijden, want anders belemmer je verkeer achter je.
Er is geen algemene regel hoe snel of traag je een kruispunt met voorrang van rechts moet of mag naderen
Hoe veel je vertraagt voor voorrang van rechts hangt af van hoe ver je in die straat kan zien terwijl je ze nadert
Zorg dat je nog normaal -geen noodstop- kan stoppen om een bestuurder uit die straat voorrang te verlenen

Hoe minder zicht in die straat je hebt, hoe trager je zal moeten rijden
En desnoods, zelfs stoppen


Je kan "in de vlaanders" in landbouwgebied kruispunten tegenkomen waar je helemaal niet moet vertragen omdat je ruimschoots voldoende ziet in alle richtingen
Paar maanden later kan aan hetzelfde kruispunt bv maïs rondom staan waardoor je nagenoeg of volledig moet stoppen om veilig kruispunt over te steken ...
bert.covens
Berichten: 4830
Lid geworden op: 13 sep 2009, 10:11
Locatie: hemiksem

Re: Rijschool vs ex-examinator: onduidelijkheden

Bericht door bert.covens »

Ik ga heel eerlijk met je zijn. Ik val hier toch ook bijna achterover van de adviezen die je krijgt van de ex-examinator.

Ofwel zijn er misverstanden in het spel.
Ofwel zal er inderdaad wel een reden zijn waarom het nu een ex-examinator is.

En dan druk ik mij nog héél voorzichtig uit.
LaurenC schreef: 09 jan 2025, 16:39 De ex-examinator zegt dat dit verkeerd is en een verkeerde remtechniek mee aanleert: de koppeling induwen voordat er geremd wordt. Het is beter om gewoon te remmen dichter bij t licht (dus brusker) en pas bij bijna stilstand koppeling ingedrukt houden.
Jawadde !

Dat levert je quasi zeker een beoordeling onvoldoende op in de rubriek "bediening voertuig".
Op je resultatenblad zal je dan wellicht zien staan:
1. BEDIENING VOERTUIG
==> rem- en vertragingstechniek
====> koppeling induwen vooraleer te remmen
LaurenC schreef: 09 jan 2025, 16:39 De ex-examinator zegt dat als je minder dan 30 rijdt in zone 30 je de examinator gaat doen ergeren. Hij zei dat ik zeker 32 tot 35 km/u zou moeten rijden om vlot te rijden (dus de snelheid overschrijden).
:roll:

Lees ik goed ? Krijg je écht het advies om zeker iets sneller rijden dan wettelijk toegelaten ?

Ik zal je een kleine voorspelling doen.
De combinatie van een tikje examenstress, en een voldoende pittig motortje van de meeste auto's , zorgt ervoor dat jij niet eens doorhebt dat je snelheid toch 's begint op te lopen tot 36 à 37 km/u.

't Goede nieuws is, dat de examinator er zich niet aan zal ergeren. De examinator zal gewoon enkele kruisjes aanvinken op de I pad. Dus, 't slechte nieuws is dat je met je punten aan 't morsen bent.

Op je resultatenblad, zal je nu een beoordeling "voorbehoud" zien staan:

8. SNELHEID EN VERKEERSINZICHT
==> borden
====> bord F4a
====> bord F4b

En nu ?
De foute remtechniek had je al een beoordeling "onvoldoende" opgeleverd.

Vanaf dan, kan je je geen énkele beoordeling meer permitteren :!:
Dus ....
Heb nu de pech dat je ook op de risicoperceptietest minder dan 6/10 gescoord hebt, en een buis is NU al met zekerheid je eindresultaat.
Of heb de pech dat je bij 1 van beide maneuvers een steek laat vallen, en 't is ook "prijs". (helaas géén leuke prijs dan).
LaurenC schreef: 09 jan 2025, 16:39 - De rijschool zei dat bij een naderende straat waar ik voorrang op moet geven, ik lichtjes moet afremmen, kijken en dan verder rijden, want anders belemmer je verkeer achter je.
De ex-examinator zei dat ik echt moet bijna tot stilstand moet komen (soms zelfs schakelen naar 1) om zeker te zijn dat je de voorrang geeft als iemand afkomt.
Er wordt van jou verwacht, dat je die kruispunten dan met een aangepaste snelheid benadert. Het éne kruispunt is het andere niet. Dus je kan daar onmogelijk een snelheid op kleven die altijd voor elk kruispunt correct is.

Als het kruispunt overzichtelijk is, en jij duidelijk kan zien dat je veilig verder kan ... treuzel dan aub niet nodeloos.
Dàt ... is namelijk onnodig hinderlijk voor verkeer achter je.

Let wel: op het kruispunt géén zicht = gas dicht.

De zichtbaarheid bepaalt mee de snelheid en vlotheid waarop je verder kan rijden.
En die snelheid is dan weer bepalend voor de juiste versnelling.

En qua zichtbaarheid, gaat 't dan steeds om de omstandigheden op het ogenblik dat jij daar passeert !
Dus neem ik een zeer overzichtelijk kruispunt, dat je altijd veilig vlot kon oprijden.
Maar uitgerekend tijdens je examen, belemmert een slecht geparkeerde vrachtwagen je zicht daar compleet.
Dan zal je tóch datzelfde kruispunt véél voorzichtiger moeten benaderen dan je tot dan toe altijd hebt kunnen doen ....

Om dàt correct te kunnen inschatten, is het cruciaal dat je veelvuldig gaat oefenen. Op verschillende plaatsen, op verschillende tijdstippen qua verkeersdrukte en qua weersomstandigheden etc. Rij zeker ook eens in de omgeving van het examencentrum. Maar beperk je daar zeker niet toe.
Laatst gewijzigd door bert.covens op 11 jan 2025, 10:40, 1 keer totaal gewijzigd.
Goed autorijden, betekent vooral ook aan anderen denken
GRO
Administrator
Berichten: 13538
Lid geworden op: 26 mar 2005, 00:00

Re: Rijschool vs ex-examinator: onduidelijkheden

Bericht door GRO »

Geloof wat Inazuma en Bert Covens schrijven. Zij zijn beiden deskundigen.
Plaats reactie