Pinken bij inhalen auto's & plaatsen bij stoplichten

Alles i.v.m. praktijkopleiding en examen.
Plaats reactie
Gast456

Pinken bij inhalen auto's & plaatsen bij stoplichten

Bericht door Gast456 »

Hallo, na vanmiddag te rijden kwam er een vraag in me op.
Even een kleine schets gemaakt:

Afbeelding

Dus ik ben de groene bol en wil rechtdoor. Nu kom ik bij het probleem dat ik iets naar links moet uitwijken, ik zal dus niet moeten stoppen(vertraag zelf natuurlijk wel voor de veiligheid :D). Moet ik hier nu bij elke auto mijn linkerpinker aanzetten? Of is dit onnodig?

En wat als ik niet moet uitwijken naar links, het lijkt me vanzelfsprekend dat ik dan niet moet pinken?



Ook nog een vraag bij de stoplichten. Mijn vader heeft vroeger de tip gekregen dat als je bij een rood licht stond en naar rechts moest zo ver mogelijk naar rechts op de rijbaan moest staan. Dit met de bedoeling dat er niet stiekem een fietser door de dode hoek kan 'glippen' bij het draaien(natuurlijk nog steeds kijken zoals het hoort, maar dit spreekt voor zich). Nu is het toch al enkele jaren later, en vraag me af of dit nog steeds mag, of wordt dit gezien als het blokkeren van een fietser of iets dergelijks(er is dus geen fietsvoorsorteerstrook).

Bvd
de rijprof
Berichten: 8351
Lid geworden op: 01 jul 2008, 00:24

Re: Pinken bij inhalen auto's & plaatsen bij stoplichten

Bericht door de rijprof »

1.
Je moet je zijdelingse verplaatsing tijdig aankondigen met de richtingaanwijzers.
Vóór en tijdens de zijdelingse verplaatsing.
Eens je opzij bent, moet je de pinkers uitzetten.
Een beetje vergelijkbaar zoals het inhalen.

Klik ook eens >>> hier

2.
Pa heeft gelijk.
wegcode schreef:19.2. De bestuurder die naar rechts afslaat moet :
...
2° zo dicht mogelijk bij de rechterrand van de rijbaan blijven.
Nu is er ook wel een ongeschreven regel waarbij men wat ruimte laat voor fietsers wanneer je gestopt staat nog een eind vóór het kruispunt. Maar eens je het kruispunt nadert is het veiliger voor iedereen (fietser en autobestuurder) om je zo dicht mogelijk naar rechts te begeven als je rechts wil afslaan. (... zonder fietspad wel te verstaan)
Wij noemen dat 'het gat dichtrijden'.
Inazuma
Berichten: 12085
Lid geworden op: 04 mei 2006, 00:00

Re: Pinken bij inhalen auto's & plaatsen bij stoplichten

Bericht door Inazuma »

Gast456 schreef: Ook nog een vraag bij de stoplichten. Mijn vader heeft vroeger de tip gekregen dat als je bij een rood licht stond en naar rechts moest zo ver mogelijk naar rechts op de rijbaan moest staan. Dit met de bedoeling dat er niet stiekem een fietser door de dode hoek kan 'glippen' bij het draaien(natuurlijk nog steeds kijken zoals het hoort, maar dit spreekt voor zich). Nu is het toch al enkele jaren later, en vraag me af of dit nog steeds mag, of wordt dit gezien als het blokkeren van een fietser of iets dergelijks(er is dus geen fietsvoorsorteerstrook).
In principe moet je altijd zo dicht mogelijk bij de rechterrand van die rijbaan blijven, ook bij het afslaan naar rechts :

9.3.1. Elke bestuurder die de rijbaan volgt moet zo dicht mogelijk bij de rechterrand van die rijbaan blijven, behalve op pleinen of om de aanwijzingen van de verkeersborden F13 en F15 op te volgen.

19.2. De bestuurder die naar rechts afslaat moet :
2° zo dicht mogelijk bij de rechterrand van de rijbaan blijven.

(hier is wel een uitzondering op voor voertuigen die anders hun draai niet kunnen nemen.)

Er is dus niets dat u kan verbieden dat inderdaad ook te doen, integendeel, het is de toepassing van de wegcode.
Hierdoor kan men inderdaad ook verhinderen dat (brom)fietsers zo op een gevaarlijke wijze rechts langs uw voertuig glippen voor het afslaan - een gevaarlijke situatie die geregeld de aanleiding is voor een dodehoekongeval.

Maar om één of andere reden zijn vele (brom)fietsers er van overtuigd geraakt dat het rechter stukje weg exclusief van hen is, en niet mag gebruikt worden door andere weggebruikers ....
Ze zijn dus geregeld stevig in hun gat gebeten als je dat doet - en niet zelden rijden ze verder over het trottoir.
Gast456

Re: Pinken bij inhalen auto's & plaatsen bij stoplichten

Bericht door Gast456 »

Ok, bedankt voor de antwoorden, maar nu heb ik al een nieuwe vraag die ik op jullie zal loslaten :D
Het gaat over het geval bij het rechts afslaan, wat als er nu een voorsorteerstrook voor brommers & fietsers is? Dan moet ik toch wel een gedeelte vrijlaten om de fietsers/brommers plaats te geven om zich naar de strook te begeven?
Inazuma
Berichten: 12085
Lid geworden op: 04 mei 2006, 00:00

Re: Pinken bij inhalen auto's & plaatsen bij stoplichten

Bericht door Inazuma »

Gast456 schreef:Ok, bedankt voor de antwoorden, maar nu heb ik al een nieuwe vraag die ik op jullie zal loslaten :D
Het gaat over het geval bij het rechts afslaan, wat als er nu een voorsorteerstrook voor brommers & fietsers is? Dan moet ik toch wel een gedeelte vrijlaten om de fietsers/brommers plaats te geven om zich naar de strook te begeven?
Van voorsorteerstroken voor (brom)fietsers moet je wegblijven.
Geregeld zijn ze echter foutief gemarkeerd met de wegmarkeringen voor een fietspad - ook van wegblijven.

77.7. Markeringen die voorsorteringsstroken aanduiden voor fietsers en bestuurders van tweewielige bromfietsen.

Bij het naderen van een kruispunt mogen voorsorteringsstroken voor fietsers en bestuurders van tweewielige bromfietsen door middel van witte doorlopende strepen afgebakend worden. In deze stroken moet in het wit het symbool van de fiets en de pijl die de te volgen richting aanduidt, worden gereproduceerd. Deze voorsorteringsstroken zijn voorbehouden voor de fietsers en bestuurders van tweewielige bromfietsen.


Opstelvakken voor (brom)fietsers Afbeelding worden normaal gesproken voorafgegaan te worden door een fietspad van minstens 15m lengte.

19.5. Markeringen van opstelvakken voor fietsers en bestuurders van tweewielige bromfietsen.
De lengte van het opstelvak moet minimum 4,00 m bedragen.
Naast de rijstrook voor het autoverkeer wordt een toeleidend fietspad gemarkeerd van ongeveer 1.00 m breed, behalve wanneer de rijstrookbreedte daardoor minder dan 2,50 m zou bedragen.
Het toeleidend fietspad moet minimum 15 m lang zijn.


Als er een fietspad is moet je daar uiteraard niet op gaan staan of rijden.

Als er geen fietspad is, dan gelden de gewone regels - en die verplichten je zo rechts mogelijk te rijden.
Geen enkele regel in de wegcode stelt dat je verder dan nodig naar links mag - laat staan moet - gaan staan zo om langs rechts een toegang tot een opstelvak te creëren.
Gast456

Re: Pinken bij inhalen auto's & plaatsen bij stoplichten

Bericht door Gast456 »

Bedankt, volgens mij heb ik juist zo'n voorsorteerstrook tegengekomen waarvan die lijnen al bijna helemaal weggeveegd zijn, anders was het me waarschijnlijk wel opgevallen. :D
Plaats reactie