File bergop

Alles i.v.m. praktijkopleiding en examen.
Plaats reactie
Bezoeker

File bergop

Bericht door Bezoeker »

Stel je rijd met een benzine 1.1 wagen in de file op een autosnelweg die stapvoets rijdt en veel stopt op een bergop.

Tijdens mijn 20 uren rijschool was dit gemakkelijk (diesel wagen), ik kon mijn rem inhouden met mijn rechtervoet en met mijn linkervoet kon ik de auto traag laten rijden op de berg door de koppeling omhoog te laten komen en de rem lichtjes te lossen.

Bij een benzine gaat dit niet, want daar moet ik gas bij geven, dus moet ik mijn rem direct los laten. Ondertussen kan ik achteruit bollen als mijn vertrekken niet te snel lukt. Met mijn auto gaat vertrekken nog zeer moeizaam (veel stilvallen) omdat dit waarschijnlijk een lichte motor is. Met een 1.6 viel ik bijna nooit stil.

Wat moet ik doen om veilig uit die file te komen? De handrem aan en uit zetten? Kan een handrem snel verslijten?
Bezoeker

Re: File bergop

Bericht door Bezoeker »

p.s ik heb de aangeboden documentatie materiaal gelezen zoals het praktrijkboek en de basisrijtechnieken van de rijprof. Ook daar wordt een handrem aanbevolen. Maar niet over het aan en uit zetten ervan in een file.
wooter
Berichten: 450
Lid geworden op: 11 okt 2006, 00:00
Locatie: Limburg

Re: File bergop

Bericht door wooter »

Een 1.1 vertrekt in een file even goed als een 1.6, behalve als de helling een 30% bedraagt.

Maar dat is dus zo niet.

Het ligt dus aan je techniek. Meer op het gas duwen, en niet te hoog de koppeling laten opkomen om de wagen te doen vertrekken. En niemand bekijkt je lelijk als je de handrem gebruikt.
Inazuma
Berichten: 12085
Lid geworden op: 04 mei 2006, 00:00

Re: File bergop

Bericht door Inazuma »

Bezoeker schreef:ik kon mijn rem inhouden met mijn rechtervoet en met mijn linkervoet kon ik de auto traag laten rijden op de berg door de koppeling omhoog te laten komen en de rem lichtjes te lossen.
Je gebruikt beter de handrem in plaats van de weinig elegante bovenstaande techniek.

Een alternatief op minder steile hellingen is de (voet)rem te lossen en meteen wat gas te geven en de koppeling net voldoende te laten opkomen om niet achteruit te bollen en dan ineens in 1 beweging zo te vertrekken.
Daarvoor moet je je voertuig (koppeling en gasdosering) wel behoorlijk goed aanvoelen om noch achteruit te bollen, noch ineens vooruit te schieten.

Nooit blijven "stilstaan" door met de koppeling te spelen.
Bij een benzine gaat dit niet, want daar moet ik gas bij geven, dus moet ik mijn rem direct los laten.
Het gaat niet op de manier die jij hanteert (koppeling laten opkomen en tegelijk nog remmen) - dat moet ik met mijn diesel trouwens ook niet proberen.
Maar het gaat - met wat oefening - wel op de manier die ik boven beschrijf.
Kan een handrem snel verslijten?
Niet door er bij het vertrekken op een helling normaal mee om te springen.

Een mechanische handrem verslijt vooral door vocht en corrosie van de kabeloverbrenging, niet op de rem zelf.
Die rem verslijt maar als je de handrem tijdens het niet helemaal af hebt staan.
de rijprof
Berichten: 8351
Lid geworden op: 01 jul 2008, 00:24

Re: File bergop

Bericht door de rijprof »

Je kunt er voor zorgen dat je zo weinig mogelijk moet stoppen door beter te anticiperen.
Laat desnoods wat meer afstand met je voorligger en de kans wordt groter dat je kunt blijven bollen.

Indien je toch op een helling wilt vertrekken, gebruik dan best de handrem. Je kan dan vertrekken met een beetje gasgeven en dan vertrek je vlotter.
Plaats reactie