fredbel6 schreef:
Maar nu heb ik tijdens het oefenen van iemand anders geleerd dat ik moet "remmen op de motor".
Dus : ontkoppelen->naar tweede-> heel zachtjes de koppeling laten terugkomen.
Dan rem je op de koppeling in plaats van op de motor.
Een koppeling in een auto is meestal eigenlijk 2 metalen platen die je tegen elkaar aandrukt (gekoppeld) of van elkaar weg trekt (ontkoppelen).
Aan de éne plaat hangt de motor, aan de andere plaat hangen de aangedreven wielen .
Vergelijk de éne plaat met een remschijf, en de andere met een cirkelvormige remvoering die je er tegen drukt.
Hoe meer verschil in draaisnelheid er te overwinnen is, en hoe langer je het laat duren voor de beide platen met dezelfde snelheid draaien (volledig gekoppeld) , hoe meer slijtage er optreedt terwijl de platen hun draaisnelheden aan elkaar aanpassen.
Als je op de motor wil vertragen : gas volledig lossen en de koppeling gekoppeld laten.
De snelheid loopt dan terug : je remt op de motor.
Als de snelheid afneemt, zal je merken dat de auto maar weinig meer vertraagt (ergens rond 1200-1500 tpm ofzo), dan schakel je een versnelling lager, met eventueel even een klein vleugje gas om de motor op het juiste toerental te brengen terwijl je de koppeling laat opkomen (je vermindert zo het verschil in draaisnelheid tussen de platen, en daarmee de slijtage).
Als je terugschakelt en je vertraagt plots veel harder : terugschakelen bij een lager toerental, of beetje meer gas.
Als je terugschakelt en de auto wil vooruit schieten : dan heb je teveel gas bijgegeven.
Doe je dat goed gedoseerd, dan voel je zo goed als niets.
Eens in de lagere versnelling : weer gas los ... remmen op de motor ... herhalen van bovenstaande om weer een versnelling lager te schakelen als dat nog kan.
(Terugschakelen naar eerste bij erg lage snelheden kan ook, maar wordt niet echt verwacht dat je dat doet - dan moet je de techniek goed onder de knie hebben)
Wat je niet op de motor kan bijremmen, rem je uiteraard met de voetrem bij.
Mij is ook verteld dat als ik dit doe bij het afslaan, dat ik dan moet draaien en pas geven als ik alweer "goed gedraaid ben", en dat als ik nog wat gas heb moeten geven voor ik uiteindelijk afsla, dat ik dan te vroeg aan dit manoeuver begonnen ben.
Zorg dat je net voor de bocht in de juiste versnelling zit, zodat je in een voor de bocht geschikte versnelling de bocht om gaat.