Lowjob schreef:Hoi, ik wil later een automatic kopen.
Proficiat! Dat is een zeer verstandige beslissing.
Grosso modo heb je bij een automaat volgende standen:
P = Parking (blokkering van de versnellingsbak als extra zekerheid bij het parkeren).
R = Reverse = achteruit rijden.
N = Neutraal = vrijloop.
D = Drive = volautomatisch schakelen.
Lagere standen om één of meer hogere versnellingen buiten gebruik te stellen.
Denk eraan dat starten slechts mogelijk is in de standen P en N (het zou niet de eerste zijn die dat niet weet en daarom een pechverhelpingsdienst oproept). Voor sommige overgangen (bijvoorbeeld van P naar R en van N naar D) is het op vele wagens ook vereist dat je het rempedaal ingedrukt houdt. Vanwege de hydraulische slipkoppeling kruipt een automaat immers al van zodra er een versnelling ingeschakeld is.
Het probleem van een dergelijke automaat is het volgende. Je rijdt in 3de versnelling tegen 50 km/h, en lost het gaspedaal omdat je wil vertragen. De automaat weet dit niet: hij gaat ervan uit dat je minder snel wil optrekken, en schakelt naar 4de versnelling, met als gevolg minder motorremkracht, die je net zou nodig hebben.
Je kan daarom manueel tussenkomen door de automaat te beletten naar een hogere versnelling op te schakelen of te dwingen naar een lagere versnelling te schakelen.
Op vlakke weg levert je dat minder slijtage van de remblokjes op, omdat je meer van de motorrem gebruik maakt.
In de bergen is het een must als je een afdaling niet wil eindigen met remmen die dermate verhit zijn, dat er fading optreedt (waarbij de remwerking nog slechts zeer beperkt is), of waarbij het door de remvloeistof opgeslorpte water gaat koken, zodat je meerdere keren het rempedaal moet indrukken om deze waterdamp samen te persen alvorens je kunt remmen. Dergelijke afdalingen eindigen dan ook niet zelden met afremmen met het koetswerk tegen de rotswand.
Moderne automatische versnellingsbakken laten je de keuze: ze schakelen automatisch, maar met een duwtje tegen het schakelhendel kun je ze in een hogere of lagere versnelling schakelen.
Meestal heb je ook de keuze tussen een "normaal" en een "sportief" schakelprogramma. Bij een "sportief" schakelprogramma schakelt de versnellingsbak op bij hogere toerentallen, zodat je over meer trekkracht en bijgevolg acceleratievermogen beschikt (maar iets meer verbruikt). Naar mijn persoonlijk inzicht is het "normaal" schakelprogramma eigenlijk enkel bedoeld voor bejaarde dames.
