sturen in bochten

Plaats een reactie

Bevestigingscode

Typ enkel de gevraagde letters over. De code is niet hoofdlettergevoelig en bevat enkel letters.

Bevestigingscode
Smilies
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

BBCode staat AAN
[img] staat AAN
[url] staat AAN
Smilies staan AAN

Voorafgaande berichten
   

Weergave uitklappen Voorafgaande berichten: sturen in bochten

Re: sturen in bochten

door Inazuma » 21 feb 2008, 11:53

Anonymous schreef:mijn handen staan 10 op 10

Kortom ik stuur op een 6hoekachtige manier!!
Deze positie van de handen heeft IMO niets te maken met het hoekige rijden door de bochten.

Vele ruime bochten zijn zo probleemloos door te sturen.

Zoals Jozef al zei, verplaats de hand aan de buitenkant van de bocht, VOOR DE BOCHT al wat naar onder het stuur, dan kan je het verder in de richting van de bocht duwen - en zo ook je schouders in de rugleuning duwen zodat je vaster zit.

Korte trage bochten in stadsverkeer enzo, aan kruispunten zijn niet meer te nemen zonder de handen te verplaatsen .


Wat belangrijk is, is dat je niet met rukjes aan het stuur gaat sturen, wat sturen, dan merken dat het onvoldoende of teveel is, en dan met een rukje gaat corrigeren; of niet doet wat sommigen doen : een stuk de bocht insturen, dan een stukje ongeveer rechtdoor, dan weer scherper insturen omdat men naar de buitenkant van de bocht gaat, enzovoort ..

Dat moet eigenlijk vloeiend gaan, indien nodig met kleine correcties als je wat van de bochtlijn afwijkt.

Oefening baart kunst ... rijden dus.

door Gast » 21 feb 2008, 11:37

Een hele dikke merci!!

Ik ga direct aan de slag met jullie tips!! :D

Re: sturen in bochten

door Jozef » 21 feb 2008, 00:23

Gast schreef:Volgens mijn begeleider stuur ik totaal verkeerd !

Het draaien is totaal verkeerd, ik draai volgens hem in schokjes:


mijn handen staan 10 op 10
bijvoorbeeld bij een bocht zou ik met mijn handen 10 op 10 naar rechtsdraaien tot mijn rechterhand onderaan is,
dan zou ik mijn rechterhand verplaatsen naar de oorspronkelijke plaats van de linkerhand (10 voor dus), en daarna verder draaien tot ik mijn rechterhand op 10 over heb en dan plaats ik mijn linkerhand naar 10 uur (dus beide handen weer 10 op 10) en zo doe ik opnieuw...


Kortom ik stuur op een 6hoekachtige manier!!
Deze methode is inderdaad voor verbetering vatbaar. :wink:

Je kunt het nauwkeurigste sturen als je de volgende 3 regels volgt.

Ten eerste: als je het stuur volgens een diagonaal vast hebt (de denkbeeldige lijn die van de ene hand naar de andere gaat, gaat door het midden van het stuurwiel).

Om rechtdoor te rijden, zou je dus de linkerhand op 9 uur en de rechterhand op 3 uur moeten plaatsen. Maar dat wordt na enige tijd relatief vermoeiend. Daarom beveelt men de iets minder nauwkeurige, maar minder vermoeiende houding "10 over 10" aan (linker hand op 10 uur en rechter hand op 2 uur).

In een bocht is het evenwel aangewezen dat je het stuur in diagonaal vasthebt.

Ten tweede: hoe minder je het stuur moet herpakken, hoe nauwkeuriger je stuurt.

Vóór een bocht naar rechts die je vanuit de "10 voor 10" stand niet zou kunnen nemen zonder je handen te verplaatsen, kun je dus beter je linkerhand onderaan op 6 uur plaatsen en je rechterhand bovenaan op 12 uur. Je kunt dan het stuurwiel vrijwel 3/4 van een volledige omwenteling naar rechts draaien zonder je handen te verplaatsen.

Vóór een dergelijke bocht naar links wordt dat dus de linkerhand bovenaan op 12 uur en de rechterhand onderaan op 6 uur.

Ten derde: als je aan het stuurwiel duwt, stuur je nauwkeuriger dan wanneer je eraan trekt.

In een bocht naar rechts duw je dus aan het stuurwiel met je linkerhand, in plaats van eraan te trekken met je rechterhand.

In een bocht naar links duw je met je rechterhand, in plaats van te trekken met je linkerhand.

Nog enkele tips.

Begeleid het stuurwiel als het terugkeert naar de rechtuitstand, laat het niet door je handen glijden.

Zorg ervoor dat je, door oefening, het gevoel krijgt dat de auto in de bochten doet wat jij wil, niet wat hij wil. Jij bent de baas, maar "This is your captain speaking" verstaat de auto (nog) niet. Zoals je misschien al weet, zijn er 3 soorten bestuurders: er zijn er die zorgen dat de auto doet wat ze willen, er zijn er die zien wat de auto doet, en er zijn er die zich afvragen wat de auto doet. Ga het maar na bij een ongeval: ze zijn "de controle over het stuur verloren", maar wat er juist gebeurd is, weten ze niet.

Zorg er bij het instellen van je stuur en je zetel voor dat, ook als een hand het stuur bovenaan op 12 uur vast heeft, je overeenkomstige schouder toch nog contact heeft met de rugleuning. En als je het koppelingspedaal niet moet bedienen, plaats de linker voet dan op de daarvoor voorziene voetsteun. Op die manier ga je het in je schouders en je zitvlak snel en nauwkeurig voelen als de auto eens 69-standje wil uitvoeren in een bocht, zodat je hem snel en nauwkeurig weer tot de orde kunt roepen zonder dat het met een Weense wals eindigt.

Nog later, als je wat meer ervaring hebt, probeer dan de auto "in de bocht te leggen", door al net iets vóór de bocht het stuurwiel een beetje te verdraaien.
Nog een vraagje, is het zo dat je zodra je in beweging bent onmiddellijk naar 2de moet schakelen? Als ik bijv. vertrek van een kruispunt en ik moet naar rechts draaien dan probeer ik eerst goed en veilig te draaien en dan pas schakel ik, maar ik zou zodra ik maar een beetje in beweging onmiddellijk naar 2de moeten schakelen (dus in een bocht schakelen)?
In het kader van ecologisch rijgedrag wordt aangeraden om, zodra het onder gunstige omstandigheden voor de motor kan, op te schakelen, en vooral dan van 1ste naar 2de versnelling. Sommigen zeggen zelfs dat je in 1ste versnelling niet meer dan 1 wagenlengte zou mogen rijden, maar dan moet je echt wel vinnig optrekken.

Hoed je voor overdrijving met die hype wat dat snel opschakelen betreft. Als de auto zwaar beladen is, een aanhangwagen trekt, een steile helling oprijdt, of als je even vlug moet optrekken om veilig in te voegen op een autosnelweg of om in te halen, moet je veel verder doortrekken in elke versnelling alvorens op te schakelen.

Ik ken er die in de hoogste versnelling met een motortoerental van 1.200 toeren per minuut rijden, en dan plankgas geven om snel op te trekken. Maar dat zint de motor niet bij een dergelijk toerental. Die mensen zouden veel minder brandstof verbruiken en lucht vervuilen als ze dan even zouden terugschakelen, optrekken tot de gewenste snelheid en dan weer opschakelen.

Het slechtste is in ieder geval om bij het afslaan in de bocht zelf te schakelen. Meestal heeft dat bij dergelijke lage snelheden geen dramatische gevolgen. Maar maak er geen gewoonte van, want de dag dat je in die bocht het koppelingspedaal weer laat opkomen als er sneeuw of ijzel ligt, kiest je wagen een richting die jij niet wil dat hij uitgaat.

Sta je dus voor een rood verkeerslicht dat echt op de hoek van de straat staat waar jij rechts wil indraaien, doe dat dan in 1ste versnelling.

Staat dat verkeerslicht daarentegen 10 meter vóór die straat, dan kan je nog gerust naar 2de versnelling schakelen vóór je gaat afslaan.
Is het waar dat je binnen-buiten-schouder moet kijken om de 10seconden?
Schuin naar achter over een schouder heenkijken is bedoeld om te vermijden dat je een voertuig niet zou gezien hebben dat zich in de zogenaamde dode hoek van de spiegels bevindt. Je hoeft het dus enkel te doen vóór een zijdelingse verplaatsing en om links of rechts af te slaan.
Is er een specifieke volgorde om in de spiegels te kijken?
Neen. Maar het is belangrijk dat je voortdurend zowel weet wat zich achter jou afspeelt als vóór jou. Als je dan bijvoorbeeld plots moet uitwijken voor een hindernis, moet je niet eerst nog eens nagaan of je bijvoorbeeld niet op het punt staat om ingehaald te worden.

Een vuistregel is om de 5 seconden in de spiegels te kijken. Als je rechts rijdt, hoef je natuurlijk alleen maar in de binnen- en linkerbuitenspiegel te kijken.

En een zeer goede gewoonte bestaat erin om dan telkens ook even een blik op het instrumentenbord te werpen. Als je dat niet doet, zit je bijvoorbeeld al gauw ongemerkt over de maximum toegestane snelheid. Gaat het controlelampje van de oliedruk (niet van het oliepeil) branden, dan kun je enkel zware motorschade vermijden als je dat zeer snel gemerkt hebt, en onmiddellijk ontkoppelt en de motor uitschakelt, waarna je de wagen aan de kant zet. Ook als de koelvloeistoftemperatuur te hoog oploopt, is het beter dat je dat dadelijk op het instrumentenpaneel ziet, dan wanneer je het achteraf moet merken aan de witte stoomwolken in je achteruitkijkspiegel.

door Rafael » 20 feb 2008, 21:43

Je stuurmethode kan ik me niet inbeelden, hier zal iemand anders nog wel op inpikken.

Het is niet zo dat je direct naar 2de moet schakelen als je in beweging bent, maar eventueel kan je dit overwegen. Omdat je in 1ste niet erg snel zal geraken zonder hoog in toeren te rijden, kan het makkelijk zijn. Persoonlijk schakel ik zelf vrij snel naar 2de.

Je moet regelmatig je spiegels controleren, en vooral je schouder als je naar links uitwijkt, op bvb de snelweg, dit voor de dode hoek. Ook als je rechts afslaat kijk je best even, ook weer voor de dode hoek. Om de 10 seconden is nogal "kort door de bocht" uitgedrukt, je moet het gewoon regelmatig doen ;-) Een specifieke spiegel-volgorde is er niet, je moet alleen trachten zoveel mogelijk gezien te hebben.

sturen in bochten

door Gast » 20 feb 2008, 21:42

Volgens mijn begeleider stuur ik totaal verkeerd !

Het draaien is totaal verkeerd, ik draai volgens hem in schokjes:


mijn handen staan 10 op 10
bijvoorbeeld bij een bocht zou ik met mijn handen 10 op 10 naar rechtsdraaien tot mijn rechterhand onderaan is,
dan zou ik mijn rechterhand verplaatsen naar de oorspronkelijke plaats van de linkerhand (10 voor dus), en daarna verder draaien tot ik mijn rechterhand op 10 over heb en dan plaats ik mijn linkerhand naar 10 uur (dus beide handen weer 10 op 10) en zo doe ik opnieuw...


Kortom ik stuur op een 6hoekachtige manier!!

Nog een vraagje, is het zo dat je zodra je in beweging bent onmiddellijk naar 2de moet schakelen? Als ik bijv. vertrek van een kruispunt en ik moet naar rechts draaien dan probeer ik eerst goed en veilig te draaien en dan pas schakel ik, maar ik zou zodra ik maar een beetje in beweging onmiddellijk naar 2de moeten schakelen (dus in een bocht schakelen)?

Is het waar dat je binnen-buiten-schouder moet kijken om de 10seconden?

Is er een specifieke volgorde om in de spiegels te kijken?

Ik heb de praktijkboek en ben daar echt superblij mee! Tis een ontzettende hulp!!

Omhoog