koppeling

Plaats een reactie

Bevestigingscode

Typ enkel de gevraagde letters over. De code is niet hoofdlettergevoelig en bevat enkel letters.

Bevestigingscode
Smilies
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

BBCode staat AAN
[img] staat AAN
[url] staat AAN
Smilies staan AAN

Voorafgaande berichten
   

Weergave uitklappen Voorafgaande berichten: koppeling

door BBB » 01 dec 2006, 10:13

Alweer automatisch uitgelogd en nee, het ligt niet aan mijn computer of de browser.
Het bewijs kunnen jullie zien doordat ik vlak hiervoor een bericht heb gepost onder mijn inlognaam.
Quote: En als je je snelheid voldoende afgebouwd hebt, zul je misschien nog kunnen uitwijken om het obstakel te ontwijken.
Ik wil hier nog even een belangrijke tip aan toevoegen die ik het eerst van Jozef heb gehoord, kijk altijd naast het obstacel, nooit naar het obstacel.
Je rijdt naar waar je kijkt.

door BBB (Niet ingelogd) » 01 dec 2006, 10:10

Quote: Als je in 2de versnelling bijvoorbeeld vertraagd bent tot 10 km/h, en je wil dan weer versnellen, dan lukt dat bij de meeste auto's nog wel in 2de versnelling. Maar gezond voor de motor is het zeker niet. Ontkoppel dan even, geef een beetje gas en laat het koppelingspedaal weer opkomen.
Hmm, ik heb daar nog niet echt aan gedacht maar het zou inderdaad beter zijn als ik dit zou doen (ik weet inmiddels zeer globaal hoe de mechaniek werkt en begrijp in dit verband waar je het over hebt).
Ik ga dat de eerstvolgende keer eens proberen.




Quote: Als het niet om een noodsituatie gaat, is het inderdaad prettiger voor de inzittenden en veiliger voor de achterliggers dat je de remkracht geleidelijk aan opvoert. Je moet het natuurlijk niet zo geleidelijk aan doen dat je op 10 meter vóór een oranjegeel of rood verkeerslicht nog tegen 30 km/h rijdt, en dan heel sterk moet afremmen.

Als de wagen bijna stilstaat (maar dan echt bijna), verminder je de remkracht, zodat je geen schok voelt op het ogenblik dat de wagen stopt.

Duikt er evenwel plots op minder dan je stopafstand een obstakel op, dan is het zeer belangrijk zo vlug mogelijk je snelheid af te bouwen. De kracht van de impact is immers recht evenredig met het kwadraat van de snelheid. En als je je snelheid voldoende afgebouwd hebt, zul je misschien nog kunnen uitwijken om het obstakel te ontwijken.
Dat spreekt allemaal voor zich. Ik ben het er dan ook helemaal mee eens.
Je moet hard kunnen remmen wanneer het nodig is, het is zeker een goede zaak wanneer je dat ook leert. Gelukkig heb ik in het begin niet braaf traagjes vertraagd (gebrek aan inschattingsvermogen en handelingssnelheid wat normaal is voor een beginner) waardoor ik toch een goed gevoel voor de rem heb ontwikkeld. Bij mij zijn er zelfs geen voelbare schokjes bij het stil komen te staan wanneer ik er attent op ben. Ik weet hoe hard de auto kan remmen en ik heb er een goed gevoel voor ontwikkeld hoe ik de druk op het pedaal tijdens het remmen moet verminderen. De 1ste les was dat wel anders

door Jozef » 30 nov 2006, 11:22

BBB schreef: Bij mijn auto moet ik pas de koppelingspedaal indrukken bij 9 km/uur maar het verschilt tussen auto's.
Ik ga je nog een tip geven.

Zoals ik al eerder schreef, laat je de motor niet onder 1.200 toeren per minuut komen zonder te ontkoppelen.

Als je in 2de versnelling bijvoorbeeld vertraagd bent tot 10 km/h, en je wil dan weer versnellen, dan lukt dat bij de meeste auto's nog wel in 2de versnelling. Maar gezond voor de motor is het zeker niet. Ontkoppel dan even, geef een beetje gas en laat het koppelingspedaal weer opkomen.
Quote: Het is positief dat je het nu al op deze manier doet want veel mensen kunnen dat niet goed en voor de passagier (ook de examinator, hint) is de manier zoals ik het beschreef veel prettiger dan dat je op het laatste moment stevig afremt.
Wel, dat hangt een beetje van de omstandigheden af.

Als het niet om een noodsituatie gaat, is het inderdaad prettiger voor de inzittenden en veiliger voor de achterliggers dat je de remkracht geleidelijk aan opvoert. Je moet het natuurlijk niet zo geleidelijk aan doen dat je op 10 meter vóór een oranjegeel of rood verkeerslicht nog tegen 30 km/h rijdt, en dan heel sterk moet afremmen.

Als de wagen bijna stilstaat (maar dan echt bijna), verminder je de remkracht, zodat je geen schok voelt op het ogenblik dat de wagen stopt.

Duikt er evenwel plots op minder dan je stopafstand een obstakel op, dan is het zeer belangrijk zo vlug mogelijk je snelheid af te bouwen. De kracht van de impact is immers recht evenredig met het kwadraat van de snelheid. En als je je snelheid voldoende afgebouwd hebt, zul je misschien nog kunnen uitwijken om het obstakel te ontwijken.

door BBB » 30 nov 2006, 09:25

hans schreef: Ik duw idd bij een ononverzichtelijk kruispunt enkel mijn koppeling in als ik onder de 20 rijd.
Quote:
Stel dat je 90 km/uur rijdt in de 4 dan moet je het volgende doen.
als ik 90 km/u rijd heb ik hem in 5e staan, kan dit kwaad? (mijn vader heeft dit namenlijk gezegd en aangezien hij in de autosector werkt geloof ik hem...)

Voor de rest doe ik het idd op die manier, het terugschakelen (mn het afremmen op de motor) lukt aardig goed.
Bij mijn auto moet ik pas de koppelingspedaal indrukken bij 9 km/uur maar het verschilt tussen auto's.

Je hebt gelijk, bij de 90 km/uur rijd ik ook in de 5. Ik vergis me even één versnelling. Jouw vader heeft dus gelijk. Je hoort het vanzelf aan de motor ofdat je wel of niet in de goede versnelling zit. Als de frequentie van het motorgeluid ineens omhoog gaat dan moet je omhoog schakelen. Als de motor begint te protesteren dan moet je terugschakelen.
Ik rijd de 50 km/uur in de 3 (de 50 zit net iets te hoog om nog in de 2 te doen, het scheelt weinig), de 70 km/uur in de 4 en de 90 km/uur inderdaad in de 5.
Maar dat is in mijn auto, ik weet niet in hoeverre het scheelt tussen auto's, ik weet wel dat er een duidelijk merkbaar verschil is.

Het is positief dat je het nu al op deze manier doet want veel mensen kunnen dat niet goed en voor de passagier (ook de examinator, hint) is de manier zoals ik het beschreef veel prettiger dan dat je op het laatste moment stevig afremt. Ik meen dat het ook beter is voor de auto maar dat laat ik aan Jozef over.

door hans » 30 nov 2006, 09:19

Ik duw idd bij een ononverzichtelijk kruispunt enkel mijn koppeling in als ik onder de 20 rijd.
Quote:
Stel dat je 90 km/uur rijdt in de 4 dan moet je het volgende doen.
als ik 90 km/u rijd heb ik hem in 5e staan, kan dit kwaad? (mijn vader heeft dit namenlijk gezegd en aangezien hij in de autosector werkt geloof ik hem...)

Voor de rest doe ik het idd op die manier, het terugschakelen (mn het afremmen op de motor) lukt aardig goed.

door BBB » 30 nov 2006, 09:05

Het hangt er van af ofdat het wel of niet jouw fout is dat het nodig is.
Als je een kruispunt nadert waarvan je niet zeker weet ofdat je door gaat kunnen rijden dan is dit mi het beste:
- vertraag op voorhand
- laat de auto uitbollen tegen een langzame snelheid (toch zeker langzamer dan 20 km/uur)
- analyseer het kruispunt. Moet ik voorrang verlenen? Hoe loopt de markering? Zijn er fietsers achter mij? enz
- Beslis ofdat je door kan rijden.
- Als je door kan rijden accellereer dan goed zodat je zo snel mogelijk weer van het kruispunt bent.

Als ik er dan achter kom dat ik niet kan doorrijden of toch naar de 1 moet schakelen omdat het kruispunt onoverzichtelijk is dan druk ik de koppelingspedaal en de rempedaal tegelijk in omdat wanneer ik eerst zou remmen het toerental te veel zou dalen en je toch direct stil staat met zo'n trage snelheid.

Quote: Is het foutief om de koppeling in te duwen wanneer men en kruispunt nadert (dit om snel de rem in te kunnen duwen om zo snel tot stilstand te komen)
Hoe ik deze vraag begrijp:
Veel leerlingen remmen te laat af waardoor ze op het einde stevig moeten remmen. Daarnaast weten ze vaak niet waar de grens ligt waarop de auto stilvalt.
Vaak, maar niet altijd, zie je al ver op voorhand aankomen dat je gaat moeten remmen. Als je in de verte stoplichten ziet dan ga je bijna zeker moeten vertragen naar de 2. Stel dat je 90 km/uur rijd in de 4 dan moet je het volgende doen. Eerst rem je af (bij diesel volgens mij tot ongeveer 1500) totdat je de snelheid hebt waarmee je moet schakelen naar de 3, je laat de koppelingspedaal terug opkomen, dan rem je weer verder en schakel je naar de 2 en laat je weer het koppelingspedaal terug opkomen. Als je hierbij een schokje voelt dan heb je op het verkeerde toerental teruggeschakelt
Uiteraard is het de kunst om aan te voelen op welk punt je begint aan het afremmen en terugschakelen. Dit is gewoon een kwestie van ene beetje uitproberen, na een paar keer weet je het wel.
Kijk goed in de achteruitkijkspiegel voordat je remt en rem geleidelijk af.

Als je in de 2 rijdt en je weet dat je tot stilstand gaat komen ga dan niet al het koppelingspedaal indrukken wanneer je bijvoorbeeld nog 20 km/uur rijdt. Dan geef je aan dat je onvoldoende jouw auto kent.
Als je niet weet bij welke snelheid/toerental jouw auto stilstaat, probeer het dan gewoon eens uit. Kijk naar de snelheid/toerental waarop de motor gaat pruttelen. Net iets daarvoor moet je het koppelingspedaal indrukken.

door hans » 30 nov 2006, 08:47

bedankt voor het snelle antwoord.

Maar is het iets waarvoor ze je kunnen buizen op het praktijkexamen?
Ik heb namelijk altijd de gewoonte om bij een onoverzichtelijk kruispunt mijn koppeling in te duwen en gelijktijdig lichtjes op de rem te duwen.

mvg

Re: koppeling

door Rafael » 30 nov 2006, 08:30

hans schreef: Is het foutief om de koppeling in te duwen wanneer men en kruispunt nadert (dit om snel de rem in te kunnen duwen om zo snel tot stilstand te komen)


groetjes
Als je snel tot stilstand wil komen, zal dat niet lukken als je ontkoppelt. Dan moeten de remschijven alles opvangen. Als je niet ontkoppelt, en gas lost, zal je auto sowieso al sneller afremmen dan dat je dat doet met je koppeling in.

De juiste methode is, eerst remmen op de motor, en bijremmen met de voet. Moet je echt een snelle stop hebben, sla je de motorrem over, rem je met je voet, tot je toerental ongeveer op 1.200 tpm zit, en dan pas ontkoppel je.

koppeling

door hans » 30 nov 2006, 08:08

Is het foutief om de koppeling in te duwen wanneer men en kruispunt nadert (dit om snel de rem in te kunnen duwen om zo snel tot stilstand te komen)


groetjes

Omhoog